Przebieg zajęć: 1. Zapoznanie z postacią malarza o imieniu Jacques – uważnie wysłuchanie gościa, kulturalne przywitanie się. Nauczyciel jest przebrany za artystę (Francuza), przez cały czas trwania zajęć wypowiada się z charakterystycznym francuskim akcentem. 2. Zabawa na powitanie „Salut!
Ref. dla mamy piosenki, dla taty, (powtórzyć 2 x z obrotem) dla mamy piosenki, dla taty. W kolorach łąka majowa już od stokrotek różowa a od bławatków błękitna, bo wszystkie kwiaty zakwitły. Dla mamy zakwitły… Wiersz: (recytuje dziecko przebrane za wiosnę) Niech teraz każda mamusia usiądzie wygodnie, a my Was tutaj ugościmy
7.Zabawa ruchowa „Kwadrat patrzy”. Dzieci wybierają sobie dowolną figurę. Poruszają się po sali zgodnie z rytmem wygrywanym przez nauczyciela. Na hasło kwadrat (koło,) patrzy upuszczają go i zatrzymują się. Po chwili podnoszą figurę i dalej uczestniczą w zabawie. 8.”Policz figury” karta pracy, praca zespołowa.
puzzle w kopertach, zagadki, ilustracje do zaga-dek, nagranie magnetofonowe, magnetofon, bębenek, napis z sylabą „sza”, „lizaki” z napisem TAK, NIE; ilustracja z zagadką rysunkową, karty do pracy indywidualnej, kredki, dyplomy dla dzieci.
dzisiejszych zajęć i tego, że będzie na nich mowa o porach roku. Etap realizacji. Zadanie 1. Nauczyciel przypomina, że rok został podzielony na miesiące, które składają się na pory roku. Dla ustalonego porządku miesiące są odpowiednio nazwane. Chętne dzieci, z pomocą
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w przedszkolu grupa 3 latki. Tytuł: „Magiczny ogród” Cel główny: Integracja dzieci, rodziców i nauczycieli poprzez wspólne działania w „Magicznym ogrodzie”. Cele szczegółowe: 1. Budowanie relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi poprzez wspólne działania. 2.
Zajęcia dla 3-latków Kochani!. Dzisiaj kończymy temat o książkach. Piątkowy temat brzmi „Lubię czytać – biblioteka”. Zachęcam państwa do obejrzenia wraz z dziećmi krótkiej lekcji bibliotecznej
Środki wspomagające działanie: dla każdego dziecka wizytówka, kolorowe kartki z imionami dzieci (na każdej kartce 4 imiona), naklejki ze zwierzętami wiejskimi, kwiatek z imieniem- dla każdego dziecka, w kopertach obrazki do układania, chusta animacyjna „Klanzy”, płyta z utworami: „Pszczółki", „Jedzie pociąg”(akompaniament).
Przebieg zajęć. 1. Przywitanie. Dzieci siedzą w kole, przekazują sobie na ucho hasła na powitanie, wspólnie z ostatnią osobą wypowiadają głośno „DZIEŃ DOBRY”. „Mrugnij do kolegi” – prowadząca mruga do dziecka obok, a ten przekazuje dalej mrugnięcie. 2.
Scenariusze do zajęć dla klas IV-VIII. W świecie teatru - scenariusze lekcji teatralnych na podstawie premiery przedstawienia "Amelka, Bóbr i Król na dachu". Magia teatru - scenariusz godziny wychowawczej dla klas IV - VI poświęconej propagowaniu wiedzy o teatrze. Teatr od środka - scenariusz zajęć języka polskiego (kl.
17DmW9. Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 3,4-letnichTemat: Wakacje, wakacje!Cele ogólne: - Zapoznanie dzieci z ciekawymi miejscami, przeznaczonymi na wakacyjny wypoczynek (morze, góry, las, wieś). - Utrwalenie zasad bezpiecznych zabaw podczas Aktywizowanie myślenia i rozwijanie mowy poprzez wypowiadanie się na dany temat. Cele szczegółowe:Dziecko:- integruje się z grupą- nazywa części ciała- wykonuje odpowiednie ruchy- rozwiązuje zagadkę- dzieli nazwę pory roku na sylaby- analizuje treść wiersza- wie, jak bezpiecznie zachowywać się podczas podróży, pobytu w górach, nad morzem, w lesie- naśladuje lot samolotem- odgaduje po przedmiotach miejsce wakacyjnego wypoczynku- zna i nazywa figury geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat).- przelicza figury- porządkuje figury geometryczne- współpracuje z partnerem- wykonuje masażyk wg instrukcji nauczyciela- uczestniczy w zabawie z chustą animacyjną - nakleja gotowe elementy - dba o estetyczny wygląd pracy plastycznej- porządkuje miejsce pracy- zgodnie bawi sięFormy pracy:-Indywidualna-W parach-Grupowa Metody: -Słowna- Oglądowa- Praktyczna- Metody aktywizujące: elementy Pedagogiki Zabawy (Klanza),elementy metody Lwa Wygotskiego, elementy Ruchu Rozwijającego W. dydaktyczne:tablice; ilustracje przedstawiające: morze, góry, las, wieś; szablony figur geometrycznych (koło. kwadrat, trójkąt); szablony domów; szablony chmur, piorunów, statku, fal, słońca; plansza z plażą, latarnia morska, skrzynia, maska, koło ratunkowe, motylki pływackie, statek, muszle, bursztyn, niebieskie kartki, chusta animacyjna, statek papierowy, część1. Zabawa wprowadzająca ,,Powitanie części ciała” Dzieci nazywają części swego ciała i jednocześnie wykonują określone ruchy:,,To są palce dłoni, które zamieniają się w magiczne skrzaty. Skrzaty powitają się z nam:Palce witają się ze sobą, witają się ze swoją głową, głaszczą włosy, witają się z uszami (dotykają je), nosem- liczą dziurki w nosie, usta, brodę, głaszczą szyję, klepią się po ramionach, głaszczą swój brzuch, uda, liczą kolana, witają się z kostkami, pietami”. Na sam koniec skrzaty witają się z innymi skrzatami kolegów i mówią ,, Witam was na zabawę już czas”- wszyscy witają się palcami rąk. 2. Wakacyjna zagadka: Cieszy się dziecko , mama i tato , że w końcu zaczęło się gorące ... ( lato ).Dzieci dzielą nazwę lato na sylaby. 3. Słuchanie wiersza B. Formy ,,Lato i dzieci”.Lato do nas idzie,zatrzyma się w poziomkiw dużym koszu promienierozrzuca dokoła.− Chodźcie się pobawić! −głośno do nas morze i w górychce pojechać z że miło spędziczas z przedszkolakami4. Rozmowa na podstawie wiersza i ilustracji.– Gdzie zatrzymało się lato?- Gdzie lato nas zaprasza? ( do lasu, nad morze, w góry)- Jak powinniśmy zachowywać i czego nie powinniśmy robić podczas pobytu w lesie, w górach, nad wodą?5. Zabawa ruchowa wg Pedagogiki Zabawy (Klanza) ,,Samolot”. ,,Co to za wakacyjne miejsce?- nauczyciel pokazuje dzieciom kilka przedmiotów związanych z Zabawa dydaktyczna ,,Figuraki wybierają się nad morze”.Nauczyciel pokazuje dzieciom figurowe ludziki-Koło, Kwadrat, Trójkąt (figuraki). Dzieci opisują ich wygląd przeliczają boki, kąty, rysują figury w powietrzu, na dywanie. Nauczyciel opowiada, że figuraki i ich dzieci wybrały się na wakacje nad morze. Kiedy dotarły na miejsce miały zamieszkać w odpowiednich domkach (Koła w domu ze znakiem koła, Kwadraty w domu ze znakiem kwadratu, a Trójkąty w domu ze znakiem trójkąta) jednak zanim odnalazły swoje domy postanowiły najpierw zobaczyć morze i poszły na plażę. Kiedy tam dotarły zerwała się wielka burza (zerwał się silny wiatr, pojawiły ciemne chmury i błyskawice, zaczął padać deszcz) dzieci figuraki bardzo się wystraszyły i postanowiły szybko odszukać swoje domy - musimy im w tym pomóc . Dzieci dopasowują figuraki do odpowiednich domów i pomagają figurowym mamom przeliczyć ile figuraków schowało się do danego domu: 3- latki w zakresie 3, 4-latki w zakresie 5. Dzieci uzdolnione matematycznie - więcej6. Zabawa wyciszająca, masaż relaksacyjny ,,Letni spacerek”Na niebie płyną obłoki, świeci słońce,przedszkolaki wybrały się na letni spacerpo drodze spotkały panią na szpileczkach,pana w trampeczkachtu stąpały słoniei biegły konie,wtem przemknęła szczypaweczka,spadł drobniutki przeszedł cię dreszczyk?II. z chustą animacyjną:a) ,,Zaczarowany parasol olbrzyma”- dzieci wysoko unoszą chustę i witają się słowami: Dzień dobry, Cześć, Witam Cię, Lubię Cię, Jesteś fajna, kim jest?- dzieci unoszą chustę i wypowiadają swoje imięc),,Kogo brakuje?”- dzieci trzymają chustę z zamkniętymi oczami, nauczyciel wybiera jedno dziecko, które się chowa pod chustą- reszta otwiera oczy i odgaduje, kogo brakujed) ,Karuzela”- dzieci kręcą się z chustą i śpiewają pisenkęe) ,,Morskie fale”- dzieci wachlują chustą najpierw morze jest spokojne, później coraz groźniejszeg) ,,Statki na morzu”- na chuście pojawiają się papierowe statki, które muszą dopłynąć do Praca plastyczna ,,Morski obrazek”- dzieci na niebieskiej kartce przyklejają w kolejności: szablony statku, ryb, słońca, morza. A później kredą rysują leni wiatr.